Zatrzymać Edukoszmar - Gdańsk, 19.12.16, Długi Targ

Rodzice, nauczyciele, obywatele i obywatelki! Strajk!

Polityczny projekt, zwany reformą edukacji, który został właśnie przez większość parlamentarną przegłosowany w Sejmie i w Senacie przy sprzeciwie całej opozycji, to zbrodnia na polskiej oświacie.

NIE pozwolimy skrzywdzić dzieciaków! Oczekujemy prezydenckiego weta!

Wyjdźmy na ulicę i protestujmy! Nie dajmy sobie zamknąć ust oskarżeniami o „zaangażowanie polityczne”. To nie my uprawiamy politykę. My – rodzice, obywatelki i obywatele – bronimy prawa dzieci do edukacji! Wesprzyjmy protestujących nauczycieli! Bądźmy razem, solidarni. Nie chodzi o to, by uratować jedną czy drugą szkołę przed likwidacją, ale by powstrzymać cały ten szkodliwy i niedorzeczny projekt „reformy”.

19 grudnia, w poniedziałek, o godzinie 17.00 spotykamy się pod fontanną Neptuna na Długim Targu w Gdańsku. O tej samej porze w Warszawie pod Pałacem Prezydenckim rozpoczyna się protest Koalicji "NIE dla chaosu w szkole". Nasz Strajk w obronie dzieciaków solidarnie organizujemy w innych miejscowościach Polski!

Co nas i nasze dzieci czeka w wyniku „reformy” edukacji?
- Chaos i bałagan w szkołach
- Likwidowane placówki, dzieci przenoszone niczym pionki do innych szkół
- Nauka w ścisku, na zmiany, stłoczone razem roczniki młodszych dzieci i dojrzewającej młodzieży
- Zmarnowanie składek rodziców wydanych na wyposażenie szatni, toalet, sal lekcyjnych
- 2 miliony „straconych roczników”: gimnazjalistów, o których edukację nikt się już nie troszczy, oraz dzieci z czwartych, piątych i szóstych klas, które pozostaną niedouczone, ponieważ nie ma dla nich programów przejściowych.
- Kumulacja roczników w 2019 r. - obecni szóstoklasiści oraz uczniowie pierwszej klasy gimnazjum jednocześnie będą rywalizować o miejsca w liceach i technikach, w wyniku czego zabraknie dla nich miejsc w wymarzonych szkołach
- Miliardy wydane nie na podnoszenie poziomu kształcenia, ale na przebudowanie szkół, zwroty dotacji unijnych na budowę i wyposażenie gimnazjów
- Sprowadzenie edukacji do formuły sprzed pół wieku – pamięciowego opanowania wiadomości, bez wyposażenia ucznia w elastyczność i umiejętności niezbędne we współczesnym świecie
- Napisane na kolanie podstawy programowe, niespełniające nawet minimalnych standardów, niechlujne i niespójne
- Okrojenie programu z przedmiotów ścisłych
- Upolitycznienie i propaganda w szkołach
- „Upaństwowienie” naszych dzieci; odebranie nam, rodzicom prawa do ich wychowywania zgodnie z naszymi wartościami

NIE MA ZGODY!!!

Strajk Obywatelski:
Dziewuchy Dziewuchom Trójmiasto
Komitet Obrony Demokracji Pomorze
Zatrzymać Edukoszmar
Feministyczna Brygada Rewolucyjna
Związek Nauczycielstwa Polskiego

Podobne demonstracje odbywają się w innych miastach Polski, między innymi w Warszawie, Gdyni, Lęborku, Słupsku, Elblągu, Grudziądzu, Katowicach, Koninie, Kwidzynie i Włocławku.