Celowe milczenie...

„Celowe milczenie czy ukryte wsparcie?”

Marek Weryszko

Pewnie każdego, kto „ma uszy do słuchania” i „oczy do patrzenia” przeraziły obrazy z ostatniego  marszu w dniu Święta Niepodległości. Agresywny tłum ludzi z symbolami rasistowskimi, nacjonalistycznymi i ksenofobicznymi, przy akompaniamencie wybuchów petard i rac maszerował pod oficjalnym hasłem „My chcemy Boga”. Może to zapowiedź nowej formuły procesji Bożego Ciała? Nowej wersji Drogi Krzyżowej lub innej uroczystości religijnej? Czy coś nam umknęło, a dziś przebudzeni dziwimy się tej formie z taką treścią? Niestety nie. To kulminacja wieloletniego związku polskiego Kościoła ze środowiskami radykalnymi.

Od kilku lat w kościołach całej Polski nasilała się obecność wszelkiej maści skrajnych ruchów od ONR do Młodzieży Wszechpolskiej. Był Białystok i (były) ksiądz Międlar. Była Łódź arcybiskupa Jędraszewskiego z udziałem ONR oraz MW w marszu Trzech Króli z napisami na czapkach „Śmierć wrogom ojczyzny”. Wreszcie udział tych środowisk na prawie każdej dużej uroczystości religijnej (np. na pogrzebie Inki w Bazylice Mariackiej w Gdańsku) z całym sztafażem sztandarów, chorągwi czy pochodni. Dziś taki widok na murach częstochowskiego klasztoru jest wręcz symbolem i wizytówką Maryjnego Sanktuarium, a oo. paulinów wyraźnie nie razi widok tłumu krzepkich osiłków w równo skrojonych koszulach, z „pięknymi” flagami, pochodniami i hasłami „Biała Polska” czy „Polska dla Polaków”.

A czy słyszeliśmy w tym czasie donośny, napominający głos Episkopatu? Dopiero ostatnio pojawiają się nieliczne i w sumie niezbyt jednoznaczne wypowiedzi (jak prymasa Polaka czy arcybiskupa Gądeckiego). Niestety, pozostały prawie zupełnie niezauważone. Nie dziwi więc, że niekiedy sami wierni próbują obudzić duchownych. Na Jasnej Górze pewna kobieta chciała wykupić intencję mszalną za „Polskę wolną od faszyzmu”, ale – po chwili konsternacji i konsultacjach – została odprawiona z kwitkiem i komentarzem, aby wrzuciła pieniążki do skrzynki i pomodliła się sama „za co ma ochotę”. Kiedy inna strapiona wierna w warszawskim kościele Św. Barbary podczas uroczystości Dnia Niepodległości słuchała księdza Kneblewskiego (niekryjącego się sympatyka nacjonalizmu) witającego i wychwalającego obecnych tam narodowców, nie wytrzymała i rozłożyła baner ze słowami papieża JP II „Rasizm to grzech, który stanowi wielką obrazę Boga”. Wydawać by się mogło, że to właściwe słowa we właściwym miejscu. Niestety, kobieta została brutalnie z kościoła wyciągnięta. Bez żadnej reakcji celebransa.

Czytaj więcej: Celowe milczenie...

Nie ma demokracji bez Wolnych Sądów!

 

Dziś znów oczy demokratycznego świata zwrócone są w kierunku Polski. PiS dobił targu z Prezydentem Andrzejem Dudą żeby całkowicie upolitycznić sądy.

To bajka, że chodzi o usprawnienie pracy sądów. Od dwóch lat PiS ma prokuraturę, a od roku Trybunał Konstytucyjny i obie te instytucje nie tylko, że nie działają lepiej, to w wielu przypadkach działają gorzej. Za to są w pełni dyspozycyjne dla dzisiejszej władzy.
Tak ma być również z sądami.

Razem z Prezydentem Lechem Wałęsą, Marszałkiem Bogdanem Borusewiczem wyraźmy w Gdańsku swój zdecydowany sprzeciw.
Bądźmy wszyscy, niezależnie od poglądów czy przynależności organizacyjnej.
Wszyscy, którym na sercu leży demokratyczna i sprawiedliwa Polska - jutro spotykamy się w Gdańsku!

1 października godzina 19.00 - suwerenna Polska, wolne sądy!

 

Suweren mówi NIE i chce wolnych sądów!

W lipcu PiS próbował przeprowadzić w Polsce ustrojowy zamach stanu. Ustawami chciał zmienić przepisy Konstytucji i upolitycznić polskie sądy. W odpowiedzi na to w całej Polsce wybuchły wielkie protesty społeczne. W 280 miejscowościach na ulice wyszły Obywatelki i Obywatele, którzy solidarnie stanęli w obronie niezależnych sądów.

Od prezydenta RP, jako strażnika Konstytucji, żądaliśmy wtedy zawetowania pisowskich ustaw.
Prezydent po złożeniu weta wobec dwóch ustaw zapowiedział przygotowanie własnych propozycji dotyczących SN i KRS. Czekaliśmy na zapowiadane projekty i doczekaliśmy się ich 26 września i niestety zawiedliśmy się.
Prezydent Andrzej Duda udowodnił, że faktycznie od lipca nie próżnował. Stworzył dwa kolejne, koszmarne projekty.
Propozycje Ziobry były skandaliczne, Andrzeja Dudy są bardzo złe... albo się przestrzega prawa, albo je łamie. Innej możliwości nie ma .

My Obywatelki i Obywatele stoimy na straży demokracji i konstytucyjnej zasady trójpodziału władzy dlatego:

- bronimy niezależnych sądów i niezawisłych sędziów;
- mówimy NIE sądom pod nadzorem polityków zarówno polityków PiSu, jak i wszystkich innych opcji politycznych;
- stajemy wspólnie na straży praworządności - nie bronimy przywilejów ani ludzi;

Niezawisłość sędziowska i niezależność sądów to wartości podstawowe, one nie mają nazwisk.

W niedzielę o godzinie 19 tej w całej Polsce spotkajmy się pod sądami.
Bądźcie z nami.

Pokażmy wspólnie, że SUWEREN MÓWI NIE !!!

Pomorze w proteście 1 października:

1. Gdańsk - Sąd Okręgowy, ul. Nowe Ogrody 30-34

2. Gdynia - Sąd Rejonowy, pl. Konstytucji 5

3. Lębork - Sąd Rejonowy, Przyzamcze 2

4. Puck - Sąd Rejonowy, ul. Żeromskiego 2

5. Słupsk - Sąd Rejonowy, ul. Szarych Szeregów 13

6. Sopot - Sąd Rejonowy, ul. 1 Maja 10

7. Wejherowo - Sąd Rejonowy, ul Jana II Sobieskiego 302

Fundacja na trudne czasy - "Pracownia demokracji"

W momencie gdy zagrożone zostają podstawy demokratycznego państwa, gdy idąc na demonstrację zaczynamy z obawą rozglądać się na boki trzymając w ręku flagi - powoli zaczynamy się zastanawiać czy to jest możliwe, czy na prawdę do tego doszło w naszym kraju?

Niestety na oba pytania musimy udzielić odpowiedzi twierdzącej. Co to oznacza? Otóż dzisiaj potrzebne sa wszystkie działania, które z jednej strony będą bronić resztek demokracji i wolności zaś z drugiej, gdy nastąpi zmiana władzy, umożliwią naprawę tego co do tej pory zniszczono. Kto wie czy nie są one również potrzebne po to aby do zmiany władzy mogło w ogóle dojść. 

Niewątpliwie, poza ludźmi, którzy gotowi są czynnie uczestniczyć i wspierać wszelkie działania mające na celu obronę demokracji w Polsce potrzebne są jeszcze środki finansowe, które te działania pomogą zrealizować. Niezależnie od tego jak bardzo ideowi i zdeterminowani będą obrońcy prawa w Polsce to bez pieniędzy ich praca będzie miała niewielką skuteczność. Dlatego tak ważna jest każda inicjatywa, która, choć w części , pomoże w rozwiązaniu tego niebagatelnego problemu. Jedną z nich jest nowopowstała fundacja "Pracownia Demokracji" będąca inicjatywą osób prywatnych z Pomorza - http://pracowniademokracji.pl/ , https://www.facebook.com/pracowniademokracji/?notif_id=1507538077585715&notif_t=page_fan. Redakcja demokratio.pl życzy fundacji powodzenia i osiągnięcia sukcesu we wszystkich wyznaczonych sobie celach!         

Moc Solidarności!

31.08.2017 odbyły się uroczystości upamiętnienia rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Zorganizował je Region Pomorski Komitetu Obrony Demokracji we współpracy z Biurem Prezydenta Lecha Wałęsy, partiami politycznymi i wieloma innymi organizacjami i stowarzyszeniami. Pomimo piętrzących się przeszkód (zmiana lokalizacji podjęta wskutek decyzji wojewody pomorskiego) i prób storpedowania uroczystości przez związek Solidarność – wszystko odbyło się godnie, z szacunkiem dla bohaterów tamtych czasów a przede wszystkim na oczach licznie zgromadzonej publiczności. Przez cały dzień w Miasteczku Obywatelskim gdzie zgromadziła się większość partii sejmowej i pozasejmowej opozycji, można było wspominać czasy pierwszej Solidarności, porozmawiać z uczestnikami strajku w roku 1980. Trwały spotkania publiczności z politykami, była okazja do zadawania pytań, zasięgnięcia informacji z pierwszej ręki i zapoznania się z broszurami i ulotkami. Jednocześnie w specjalnym, dużym namiocie odbywały się panele dyskusyjne, na których zaproszeni goście rozmawiali o najważniejszych sprawach kraju. Wspólną cechą tych spotkań był ich otwarty charakter. Szczególnie było to widoczne w pierwszym panelu poświęconym sposobom funkcjonowania szkół po wprowadzeniu zmian w oświacie. Merytoryczne wymiany poglądów pomiędzy panelistami spotykały się z rzeczowymi pytaniami z sali. Podobnie było w kolejnych panelach – zarówno temu poświęconemu „Wolności i Demokracji’, puszczy białowieskiej, przyszłości politycznej Polski jak i ostatniemu w którym rozmawiano o roli kobiet w naszym państwie.

Czytaj więcej: Moc Solidarności!