OKW na Pomorzu

Obywatelska Kontrola Wyborów

- społeczna inicjatywa obywateli mająca na celu dopilnowanie prawidłowości wszelkich procedur w zbliżających się w 2018 roku wyborach samorządowych. Zamierza zgodnie z tegoroczną ustawą zająć się kontrolą przejrzystości procesu głosowania i liczenia głosów.

Poszukiwani są kandydaci i kandydatki na członków komisji wyborczych, mężów zaufania oraz (ewentualnie) społecznych obserwatorów, którzy zechcą się zaangażować w zbieranie i przekazywanie Obywatelskiej Kontroli Wyborów wyników wyborów ze wszystkich komisji obwodowych.

Grupy odpowiednio przeszkolonych ochotników będą wykonywać swoją pracę kontrolną zarówno w Komisjach Wyborczych jak i w obwodowych komisjach wyborczych.

Wszelkie informacje szczegółowe można uzyskać na stronie okw.info.pl

Wszystkich zainteresowanych podjęciem tych wysoce odpowiedzialnych obowiązków na terenie Pomorza prosimy o przesłanie swoich danych wraz z numerem kontaktowym na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informację można także uzyskać osobiście w biurze KOD w Gdańsku, przy ulicy Jana z Kolna 8

Godziny pracy biura:

Poniedziałek – Środa oraz Piątek godziny od 15.00 do 18.00

Czwartek godziny od 12.00 do 18.00

Telefon: 58 710 50 47

Na stronach naszego portalu wkrótce umieścimy dane kontaktowe do przedstawicieli OKW w poszczególnych powiatach naszego województwa.

Jednocześnie również będziemy na bieżąco informować o realizacji tego projektu.

Strajk Kobiet - Gdynia, 17 stycznia, Plac Kaszubski

Kobiety w walce o swoją godność i prawa nie mogą zostać same. Trudno jest im liczyć na polityków bo okazuje się, że nawet dążenia do zabezpieczenia praw podstawowych mogą być traktowane koniunkturalnie - tym bardziej właśnie w Gdyni, 17 stycznia, na Placu Kaszubskim nie może zabraknąć nikogo, dla kogo właśnie prawa człowieka mają wartość. Nie pozwólmy aby naszym życiem zarządzali politycy!!!

Wszyscy spotkajmy się w Gdyni!

 

Fundacja na trudne czasy - "Pracownia demokracji"

W momencie gdy zagrożone zostają podstawy demokratycznego państwa, gdy idąc na demonstrację zaczynamy z obawą rozglądać się na boki trzymając w ręku flagi - powoli zaczynamy się zastanawiać czy to jest możliwe, czy na prawdę do tego doszło w naszym kraju?

Niestety na oba pytania musimy udzielić odpowiedzi twierdzącej. Co to oznacza? Otóż dzisiaj potrzebne sa wszystkie działania, które z jednej strony będą bronić resztek demokracji i wolności zaś z drugiej, gdy nastąpi zmiana władzy, umożliwią naprawę tego co do tej pory zniszczono. Kto wie czy nie są one również potrzebne po to aby do zmiany władzy mogło w ogóle dojść. 

Niewątpliwie, poza ludźmi, którzy gotowi są czynnie uczestniczyć i wspierać wszelkie działania mające na celu obronę demokracji w Polsce potrzebne są jeszcze środki finansowe, które te działania pomogą zrealizować. Niezależnie od tego jak bardzo ideowi i zdeterminowani będą obrońcy prawa w Polsce to bez pieniędzy ich praca będzie miała niewielką skuteczność. Dlatego tak ważna jest każda inicjatywa, która, choć w części , pomoże w rozwiązaniu tego niebagatelnego problemu. Jedną z nich jest nowopowstała fundacja "Pracownia Demokracji" będąca inicjatywą osób prywatnych z Pomorza - http://pracowniademokracji.pl/ , https://www.facebook.com/pracowniademokracji/?notif_id=1507538077585715&notif_t=page_fan. Redakcja demokratio.pl życzy fundacji powodzenia i osiągnięcia sukcesu we wszystkich wyznaczonych sobie celach!         

Nie ma demokracji bez Wolnych Sądów!

 

Dziś znów oczy demokratycznego świata zwrócone są w kierunku Polski. PiS dobił targu z Prezydentem Andrzejem Dudą żeby całkowicie upolitycznić sądy.

To bajka, że chodzi o usprawnienie pracy sądów. Od dwóch lat PiS ma prokuraturę, a od roku Trybunał Konstytucyjny i obie te instytucje nie tylko, że nie działają lepiej, to w wielu przypadkach działają gorzej. Za to są w pełni dyspozycyjne dla dzisiejszej władzy.
Tak ma być również z sądami.

Razem z Prezydentem Lechem Wałęsą, Marszałkiem Bogdanem Borusewiczem wyraźmy w Gdańsku swój zdecydowany sprzeciw.
Bądźmy wszyscy, niezależnie od poglądów czy przynależności organizacyjnej.
Wszyscy, którym na sercu leży demokratyczna i sprawiedliwa Polska - jutro spotykamy się w Gdańsku!

1 października godzina 19.00 - suwerenna Polska, wolne sądy!

 

Suweren mówi NIE i chce wolnych sądów!

W lipcu PiS próbował przeprowadzić w Polsce ustrojowy zamach stanu. Ustawami chciał zmienić przepisy Konstytucji i upolitycznić polskie sądy. W odpowiedzi na to w całej Polsce wybuchły wielkie protesty społeczne. W 280 miejscowościach na ulice wyszły Obywatelki i Obywatele, którzy solidarnie stanęli w obronie niezależnych sądów.

Od prezydenta RP, jako strażnika Konstytucji, żądaliśmy wtedy zawetowania pisowskich ustaw.
Prezydent po złożeniu weta wobec dwóch ustaw zapowiedział przygotowanie własnych propozycji dotyczących SN i KRS. Czekaliśmy na zapowiadane projekty i doczekaliśmy się ich 26 września i niestety zawiedliśmy się.
Prezydent Andrzej Duda udowodnił, że faktycznie od lipca nie próżnował. Stworzył dwa kolejne, koszmarne projekty.
Propozycje Ziobry były skandaliczne, Andrzeja Dudy są bardzo złe... albo się przestrzega prawa, albo je łamie. Innej możliwości nie ma .

My Obywatelki i Obywatele stoimy na straży demokracji i konstytucyjnej zasady trójpodziału władzy dlatego:

- bronimy niezależnych sądów i niezawisłych sędziów;
- mówimy NIE sądom pod nadzorem polityków zarówno polityków PiSu, jak i wszystkich innych opcji politycznych;
- stajemy wspólnie na straży praworządności - nie bronimy przywilejów ani ludzi;

Niezawisłość sędziowska i niezależność sądów to wartości podstawowe, one nie mają nazwisk.

W niedzielę o godzinie 19 tej w całej Polsce spotkajmy się pod sądami.
Bądźcie z nami.

Pokażmy wspólnie, że SUWEREN MÓWI NIE !!!

Pomorze w proteście 1 października:

1. Gdańsk - Sąd Okręgowy, ul. Nowe Ogrody 30-34

2. Gdynia - Sąd Rejonowy, pl. Konstytucji 5

3. Lębork - Sąd Rejonowy, Przyzamcze 2

4. Puck - Sąd Rejonowy, ul. Żeromskiego 2

5. Słupsk - Sąd Rejonowy, ul. Szarych Szeregów 13

6. Sopot - Sąd Rejonowy, ul. 1 Maja 10

7. Wejherowo - Sąd Rejonowy, ul Jana II Sobieskiego 302