Rozmowa z... Grażyną Bombała

Kolejnym naszym rozmówcą jest Grażyna Bombała.

- Jak stało się już to pewna tradycją, na początek prosimy parę słów o sobie.

- Mam dorosłe dzieci – syna, który mieszka w Gdyni i córkę mieszkającą w Anglii od 10 lat. Jeszcze pracuję co pozwala mi żyć aktywnie, mam wiele zainteresowań, z których najbardziej ulubionym jest czytanie książek. Myślę, że jestem empatyczna choć czasem też trochę zbyt niecierpliwa. Wśród przyjaciół cenię sobie przede wszystkim szczerość i to, że będąc z nimi mam poczucie, że mogę na nich polegać. Choć niestety, z upływem lat, lepiej rozumiem, że z niektórymi ludźmi nie jest mi po drodze. Lubię jak mnie otacza spokój, oczywiście nie ten utożsamiany z nudą.

- Powiesz nam o Twoim marzeniu o szczęściu ?

- Czemu nie ? Słońce, ciepło – niekoniecznie plaża bo już zdarza mi się źle znosić upały, poczucie stabilności finansowej a więc zapłacone wszystkie rachunki i świadomość że moje dzieci są zdrowe i dobrze sobie radzą w życiu.

- Chciałaś kiedyś być kimś innym niż jesteś dzisiaj ?

- O tak, od zawsze chciałam śpiewać i w młodości nawet nieźle sobie z tym radziłam.

- Tak jak w poprzednich naszych rozmowach, tak i dziś w rozmowie z Tobą podkreślamy, że jest ona okazją do porozmawiania o KOD. Prawdopodobnie gdyby nie on nigdy nie mielibyśmy okazji spotkać się ze sobą. Szczególnie zatem istotne jest zadanie pytanie czym dla Ciebie jest Komitet Obrony Demokracji i w jakie rodzaje jego działalności najchętniej się angażujesz ?

- KOD uznaję za ważny etap w moim życiu, mam poczucie współuczestniczenia w pisaniu niełatwej historii mojego kraju. Jak do tej pory staram się uczestniczyć we wszystkich manifestacjach a także roznosić ulotki aby jak najwięcej osób o nich wiedziało – to póki co niewiele bo nie jestem pewna czy taka starsza pani jak ja nadaje się do czegoś więcej.

- Wydaje mi się, że zdecydowanie nie doceniasz swojej roli. Każdy robi to co może i w sposób jaki uznaje za najlepszy, to chyba właśnie jest najważniejsze. Dzięki takim działaniom KOD właśnie się rozwija, a propos, jaki widzisz Komitet za rok ?

- Wierzę, że będzie to wielka społeczna siła.

- Na pewno zdarza Ci się nie raz rozmawiać z osobami o innych przekonaniach, jak sobie wówczas radzisz, a jak to jest na przykład w rodzinie ?

- No właśnie, wydaje mi się, że w naszej obecnej rzeczywistości to jest ogromny dylemat bo strona przeciwna reprezentuje tylko zapiekłą nienawiść i argumenty z którymi trudno polemizować. Racjonalne wyjaśnianie łamanie prawa, działań na szkodę naszego kraju spotyka się z niewybrednymi epitetami i wtedy dyskusja nie ma sensu. Jeśli zaś chodzi o najbliższych to doświadczenia mam niestety nie najlepsze - większość twierdzi, ze protestują ludzie oderwani od koryta i byli komuniści a tak w ogóle to nie ma uczciwych polityków, wszyscy postępują niezgodnie z prawem - patrz wybór sędziów przez PO.

- Myślałaś o takim planie dla Polski na najbliższe 12 miesięcy, jak sadzisz co w tym czasie należałoby, przede wszystkim, zrobić ?

- Między tym co bym chciała a co zrobić można jest duża różnica – chciałabym nowych wyborów i odsunięcia PIS od władzy zanim zrujnują doszczętnie wszystko ale to nie jest wykonalne, chyba jedyne co można zrobić w tej chwili to uświadamiać jak największą liczbę rodaków co się naprawdę dzieje i co nas spotka jeśli tego niszczenia nie przerwiemy i protestować do skutku

- Jakie są, według Ciebie, podstawowe obowiązki rządu ?

- Każdy rząd powinien tworzyć optymalne warunki do życia dla wszystkich obywateli, jasne prawo, dbać o wolność słowa, sprawiedliwość, troszczyć się o gospodarkę i miejsca pracy.

- Widzisz tam rolę Konstytucji ?

- Oczywiście, dzięki niej przecież każdy z nas ma świadomość praw i obowiązków.

- A demokracja, jaką role ma pełnić ?

- Demokracja to dla mnie możliwość wyboru takiego życia jakie mi odpowiada – myślę to o związkach osób jednej płci, utworów jakie chcę czytać czy oglądać, możliwość swobodnego wypowiadania swoich poglądów czy wyznawania lub nie religii.

- Na koniec powiedz nam jaka Polskę widzisz za 10 lat ?

- Mam wielką nadzieję, widzieć Polskę wolną od rasizmu, homofobii, otwartą na świat, czerpiącą wiedzę i doświadczenie od krajów o ugruntowanej demokracji, ze stabilną gospodarką, mającą przyjaciół zarówno na wschodzie jak i na zachodzie.

- Trzeba przyznać, że jak i innych zakodowanych, Ciebie także cechuje olbrzymia dawka optymizmu! Dziękujemy bardzo za rozmowę.