Rozmowa z... Katarzyną Hryhorowicz

Kolejną naszą rozmowę przeprowadzamy z Katarzyną Hryhorowicz.

- Czy mogłabyś na początek naszej rozmowy powiedzieć parę słów o sobie ?

- Oczywiście. Jestem osobą pogodną, w tej chwili niepracującą. Całe swoje dorosłe życie przepracowałam w jednostkach rządowych i samorządowych. Lubię się udzielać społecznie. Kocham przyrodę – lasy, jeziora i tam spędzam bardzo dużo czasu. Kocham psy mam ich na dzień dzisiejszy siedem. Lubię czytać książki oraz chodzić do kina. Jestem szczęśliwą mężatką, mamą i babcią. Jestem raczej bezpośrednia, obowiązkowa i tolerancyjna, otwarta na ludzi. Niestety także niecierpliwa i apodyktyczna.

- Co cenisz najbardziej u przyjaciół ?

- Przede wszystkim lojalność, poczucie humoru i bezinteresowną pomoc.

- Jakie są Twoje ulubione zajęcia ?

- Zbieranie grzybów – ogólnie uwielbiam las i jeziora, zajmowanie się moimi psami, czytanie, oglądanie programów politycznych, ekonomicznych i filmów, śledzenie tego co się dzieje na facebooku, zwiedzanie, chodzenie po sklepach, gotowanie itd., itp.

- Naszych rozmówców pytamy o ich marzenie o szczęściu…

- Ogólnie jestem osobą bardzo szczęśliwą a byłabym jeszcze szczęśliwsza gdybym mogła podróżować - Marzę aby moje wnuki w przyszłości były dobrymi i mądrymi ludźmi i aby kiedyś chciały wrócić do Polski – wolnej i demokratycznej.

- Kim lub czym chciałabyś być, gdybyś nie była tym, kim jesteś ?

- Nie mam wątpliwości – podróżnikiem.

- Masz ulubionych bohaterów literackich ?

- Owszem - Prometeusz l – symbol niezłomnej postawy i poświęcenia, Mały książę – przekazujący nam prawdy moralne.

- A w życiu codziennym masz postaci, godne miana bohaterów ?

- Ja dostrzegam wielu ludzi godnych miana bohaterów życia codziennego. Najczęściej są to ludzie, którzy walczą o lepsze jutro, którzy zmagają się z chorobą, którzy walczą o prawa dla zwierząt. Ludzie którzy walczą o wolność i demokrację.

- Wybaczasz błędy popełnione przez innych ?

- Rzecz jasna, prawie wszystkie – nie potrafię długo się gniewać.

- Jak widzisz siebie w KOD, dlaczego zajęłaś się taką działalnością ?

- Na dzień dzisiejszy działalność w KOD jest dla mnie najważniejszą sprawą, można by powiedzieć życia lub śmierci. Biorę udział we wszelkich manifestacjach, marszach, czynnie uczestniczę również w spotkaniach organizacyjnych KOD-u w naszym Regionie. Zajmuję się także moderowaniem postów na stronie KOD na Google+. Uczestniczę w różnych grupach na FB. Wszystkie te obowiązki spełniam z wielką przyjemnością i z poczuciem obowiązku.

- Myślisz, że za rok KOD będzie się zajmował dokładnie tym samym co dzisiaj ?

- Po rejestracji KOD będzie prężnie działającym stowarzyszeniem, mającym wielu członków i sympatyków, z którym władza będzie się musiała liczyć.

- Kolejne pytanie dotyczy wzajemnych relacji między Polakami, możliwości koegzystencji pomimo dużych różnic politycznych – jak, twoim zdaniem, należy rozmawiać z ludźmi o innych przekonaniach ?

- Ciężka sprawa, osoby o innych przekonaniach zazwyczaj mają klapki na oczach i nie docierają do nich żadne argumenty. Obserwuję to wśród swoich znajomych o innych poglądach (na szczęście w śród moich znajomych jest mało takich osób) na 1 argument oni mają 10 innych ale gdy zadaję konkretne pytanie – odpowiedzi brak. Staram się spokojnie tłumaczyć, ale to jest ciężka sprawa. W momencie gdy widzę totalny opór niestety zmieniam temat.

- Jakie miałaś doświadczenia z rozmów z rodziną lub znajomymi - zwolennikami aktualnej ekipy rządowej ?

- Przykre! Z moim wieloletnim, mogę napisać, byłym przyjacielem, patrzącym wyłącznie tylko na swoje potrzeby i na siebie, straciłam kontakt. Jest taką chorągiewką na wietrze. Dobrze mu było z PO to było super, PO dała mu w kość to nagle lubi PIS – nie mogłam się temu przyglądać. Ponieważ jestem osobą bardzo bezpośrednią i powiedziałam co na ten temat myślę, obraził się na mnie i od 3 miesięcy nie mamy ze sobą kontaktu.

- Co Twoim zdaniem jest najważniejsze do zrobienia w Polsce w ciągu najbliższych 12 miesięcy?

- Musimy bronić Trybunału Konstytucyjnego i Konstytucji jako całości. Konieczne także jest przeciwstawianie się wszystkiemu co zagraża naszej wolności i demokracji.

- Jaka jest rola rządu w naszej rzeczywistości politycznej, czym on powinien się zajmować w pierwszej mierze ?

- Na budowaniu państwa prawa, na gospodarce, na tworzeniu warunków, w efekcie których powstawać będzie coraz więcej miejsc pracy i na ludziach, którzy chcą brać swoje życie w swoje ręce jak również na takich którzy są nieporadni życiowo – wspomaganie, nauka, pokazanie kierunków jak można sobie radzić i na koniec pomoc finansowa w razie potrzeby.

- Po co jest nam potrzebna Konstytucja ?

- Konstytucja określa prawa władzy i obywateli, dzięki niej wiemy jak postępować, jakie mamy prawa i obowiązki by w państwie nie dochodziło do konfliktów i żyło się bezpiecznie. Jest najważniejszym aktem prawnym. Przedstawia obowiązki władzy wobec państwa, jak i obywateli, którzy mają w szczególny sposób troszczyć się o dobro Ojczyzny. Konstytucja jest nam potrzebna aby nikt nie był krzywdzony.

- Czym dla Ciebie jest demokracja ?

- Demokracja to rząd ludu czyli wola większości obywateli – Narodu. To Naród kształtuje porządek polityczny i społeczny, ustanawia prawa i je egzekwuje. Dlatego jest tak ważna!

- Kto to jest Obywatel i jak rozumiesz wspólnotę obywatelską ?

- Dla mnie obywatel ma dwa znaczenia. Pierwsze oznacza osobę, którą łączy z państwem stosunek prawny, z którego wynikają określone prawa i obowiązki. Drugie to osoba zaangażowana w życie publiczne, często poświęcająca prywatne interesy dla dobra ogółu. Wspólnota obywatelska to jest to co łączy obywateli na bazie zaufania, wzajemnej lojalności i solidarności, swoista samoorganizacja aby demokratyczne państwo mogło istnieć.

- Jaką Polskę widzisz za 10 lat?

- Silną, w Unii Europejskiej, z dobrą gospodarką, bogatą i sprawiedliwą a przede wszystkim wolną i demokratyczną. Kraj do którego wracają Polacy dotychczas mieszkający zagranicą gdyż będą tu mieli lepsze warunki niż tam.

- Nie powiem, ta wizja jest pełna uroku ! Pozwolisz, że w tym zakończymy nasz wywiad. Bardzo dziękuję za rozmowę.