Rozmowa z... Piotrem Kamińskim

Dzisiaj spotykamy się z Piotrem Kamiński. Piotr mieszka od 11 lat w Holandii, jak sam stwierdza bez szans na pracę w Polsce. W zeszłym roku, pomimo wysłanych 150 aplikacji, nie doczekał się odzewu.

- Jakbyś miał się w paru słowach przedstawić to o czym byś powiedział w pierwszej kolejności ?

- No cóż, jestem zdecydowany i pracowity, szanuję inne osoby, myślę, że cechuje mnie empatia. Jestem nieco niecierpliwy, często także zdarza mi się irytować zwykłą ludzką głupotą ale wydaje mi się, że w tej mierze nie jestem osamotniony 

- Dobierasz sobie przyjaciół wedle jakich kryteriów ?

- Bardzo sobie cenię ludzi prawdomównych, uczciwych, odnoszących się z szacunkiem do innych. Wśród właśnie takich ludzi znajduję sobie przyjaciół.

- Twoje ulubione zajęcie ?

- Generalnie praca, nie lubię być bezczynnym. Lubię poznawać ludzi, staram się im pomagać w sytuacjach trudnych. Może dlatego, że lubię uśmiech na twarzach innych i ich zadowolenie. Można chyba stwierdzić, że to jest właśnie moje marzenie o szczęściu.

- Masz w życiu codziennym osoby, które można uznać jako Twoich bohaterów, osoby szczególnie dla ciebie ważne ?

- To przede wszystkim moja żona i syn, choć także mój szef, ale tutaj, w Holandii.

- A jeśli chodzi o literaturę ?

- Bohater powieści Marii Dąbrowskiej „Noce i dni” – Bogumił Niechcic

- Czy mógłbyś powiedzieć naszym czytelnikom dlaczego zaangażowałeś się w prace Komitetu Obrony Demokracji ?

- Bo jest to walka o prawdziwe zasady demokratyczne a nie kumoterstwo, nepotyzm czy zwykłe układy, o których słyszeliśmy i które znamy. Wierzę, że KOD pokaże jak powinno się normalnie żyć w Polsce - obecna sytuacja powoduje ucieczkę od wartości europejskich i cofanie się wręcz w zaścianek Europy. Staram się brać udział w manifestacjach i dyskusjach. Pomagam również czynnie w organizowaniu wszelkich KOD – owskich przedsięwzięć.

- Gdybym Ci zadał pytanie o to jaki będzie KOD za rok to co byś odpowiedział ?

- Może być jeszcze większą siłą i ma szansę sprawić aby obecni rządzący odeszli w niebyt.

- Aby tak się stało trzeba będzie się postarać o rzesze nowych zwolenników, należy ich jakoś odnaleźć i zachęcić, na dziś zatem istotne jest pytanie – jak rozmawiać z osobami o innych przekonaniach ?

- Dyskusja to trudna sprawa- te inne przekonania z reguły powodują agresję, trudno wtedy o dyskusję, więc to chyba musi być inna forma ale nie określę jaka bo trudno to rozwiązanie znaleźć.

- A jak to jest w rodzinie, gdy zdarza się sytuacja, że wśród niej są zwolennicy aktualnej ekipy rządowej ?

- Nie mam na szczęście takiego doświadczenie bo tam gdzie mieszkam są sami Holendrzy a oni na podstawie przekazów medialnych to są wręcz wstrząśnięci sytuacją w Polsce.

- Co Twoim zdaniem jest najważniejsze do zrobienia w Polsce w ciągu najbliższych 12 miesięcy?

- Usunięcie tej ekipy, ponowne wybory parlamentarne i prezydenckie!!!!

- Na czym, Twoim zdaniem, najbardziej powinien skupiać się każdy rząd ?

- Na nie obiecywaniu cudu, ale na rozsądnym rządzeniu w porozumieniu z instytucjami unijnymi

- Dzisiejsze spory konstytucyjne, próby marginalizacji Trybunału Konstytucyjnego, rodzą konieczność zadania zasadniczego pytania: Po co nam jest Konstytucja ?

- Po to aby każdy z nas wiedział w oparciu o jakie zasady trwa nasza polskość, według jakich podstaw opieramy zasady współżycia społecznego, na podstawie czego możemy rozstrzygać spory wokół ustaw.

- Czy demokracja to jest to o co warto walczyć i o co się troszczyć ?

- Oczywiście, dla mnie demokracja to zdrowe współzawodnictwo, wolność przekonań i słowa, poszanowanie dla innych, wspieranie słabszych.

- Jak rozumiesz wspólnotę obywatelską ?

- Społeczeństwo żyjące zgodnie z zasadami demokracji, posiadające swoje obowiązki ale prawa zagwarantowane w konstytucji, posiadające możliwość wypowiadania się i poszanowania swoich poglądów- brak tego prowadzi do dyktatury.

- A gdzie w tym wszystkim widzisz miejsce jednostki czyli Obywatela ?

- Obywatel ma zagwarantowane wszystkie prawa obywatelskie zgodnie z konstytucją- brak gwarancji może powodować indywidualne lub społeczne wypowiadanie posłuszeństwa obywatelskiego wobec Państwa.

- Jaką Polskę widzisz za 10 lat ?

- Na dziś muszę się wstrzymać z odpowiedzią, sytuacja międzynarodowa też ma na to wpływ.

Dziękujemy za rozmowę i do zobaczenia w Kraju podczas najbliższej demonstracji !