Przegląd prasy krajowej - 20.04.2016

Prasówka - Tamara Olszewska
20.04.2016
I hopsa sa i tralala, idziemy przez newsy w podskokach. I hopaj siup i hopsa sa, pisowski dziś woła nas świat:


1. Bohater Narodowców, Jacek Międlar na cenzurowanym.  Cierpliwość i przymykanie oczu na ekscesy księdza nacjonalisty wreszcie się skończyła. Już sobie facet nie pogada, nie będzie grzmiał z ambony, że ONR ma dokonać ”chemioterapię dla ogarniętej nowotworem złośliwym Polski". Dostał szlaban od swoich szefów na wszelkie udzielanie się publicznie i po problemie. Teraz dopiero zwróciłam uwagę, że należy on chyba do Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy. On i misjonarz???? Z takimi poglądami???

2. Oj, trzęsą się pisowskie pupki ze strachu przed KODem i Mateuszem Kijowskim. Nagonka przeciwko liderowi KOD nabiera rozpędu. Były alimenty, podrzucone zdjęcia, a teraz stał się On bohaterem jednego z odcinków kultowego słuchowiska „W Jezioranach”. Oczywiście negatywnym. Jedno jest pewne, im bardziej skuteczne działania tym większy atak. A ja widzę w tym jeszcze mały element zazdrości. Biedny prezes, jak lilia dziewiczy i nieskazitelny, czyli nudny, bez charyzmy i osobowości.  Dziwić się więc, że nasz Mateusz działa na niego jak płachta na byka?

3. „Eksperci” naszej sceny politycznej wpadli na nowy, genialny pomysł. Ryszard Terlecki przekazał list do parlamentu niemieckiego, w którym proponuje  polsko – niemiecką, debatę nad losem wspólnej Europy, oczywiście z pominięciem PE. W piśmie jest coś o uchodźcach, o wielkich stratach związanych z przynależnością do UE  i trochę jeszcze innych bzdurek. Czyżby to przymiarka do próby odejścia z UE? W końcu UE tak dokuczyła, tak skrzywdziła, więc trzeba z niej zwiewać najdalej jak się da.

4. Rządzi sobie nasz, a właściwie nie nasz, rząd już 6 miesiąc. Ratingi nam lecą w dół, zagrożone jest PKB, inwestorzy zagraniczni idą na wyczekanie. W tym gąszczu „dobrych nowinek” o „dobrej zmianie” ukrywa się jeszcze jedna perełka. W Światowym Rankingu Wolności Prasy spadliśmy z 18 na 47 miejsce. Zaczynam rozumieć politykę PiS. Oni nie chcą delikatnie, łagodnie, bo to nie licuje z ich „godnościom własnom”. Jak demolować to na całego, jak spadać to z hukiem. Powolne turlanie się w dół jest takie niepoważne i niehonorowe. I tak trzymać Panowie. Spadniemy wszyscy, ale Wy w tym dołku zostaniecie, a My się odbijemy.

5. A jednak górnicy dogadali się z rządem. Nie będą żądać podwyżek, z bólem serca  zgodzą się na zawieszenie czternastek (ale tylko na półtora roku), a w zamian za to już 1 maja wkroczą dumnie do nowego potworka czyli Polskiej Grupy Górniczej. Znikająca w niepamięci Kampania Węglowa dorobiła się 8, 5 miliarda długu. Pytanie, w jakim stopniu ten dług przejmie  nowa instytucja. Biedni dostawcy materiałów i usług. Pewnie znowu będą musieli zgodzić się na umorzenie części wierzytelności.  Na początek PGG dostanie piękny prezent w wysokości 1,5 mld zł. Ciekawe, na jak długo im tej kasy starczy i kiedy zaczną generować kolejne długi. No, ale nic to, ważne że górnicy zadowoleni nie ruszą na Warszawę, rząd ma trochę spokoju. Po co zastanawiać się, że w końcu to górnictwo gruchnie i nie będzie co zbierać, jeśli teraz jest tak miło i przyjemnie.

6. No proszę, kolejny przykład na to, że są Katolicy i katolicy. 90 osób podpisało się pod listem otwartym do Konferencji Episkopatu Polskiego. Wśród nich znane w świecie, nazwiska teolożek i teologów.  Ostro potępiają próby zaostrzenia ustawy aborcyjnej, wskazując na pogwałcenie tym wolności sumienia i godności kobiet. Jak myślicie, nasi Pasterze przeczytają chociaż ten list? Byłabym bardzo zaskoczona. Podejrzewam, że zlecą napisanie odpowiedzi Ojczulkowi Rydzykowi, a ten, z właściwym dla siebie taktem i kulturą, zmiecie sygnatariuszy listu z ziemi, strasząc ich ogniem piekielnym za wtrącanie się w nie swoje sprawy. A może, nie konsultując się z papieżem, nasz Episkopat kochany obłoży ich ekskomuniką?  I słusznie, dokopać im za bezczelność, niechrześcijańskie stanowisko i łamanie zasad wiary podług Polskiej Instytucji Kościelnej.
                                                                                      *
Powiem Wam jedno. Polak im bardziej wkurzony tym lepiej działa. I ja już to czuję. Jeszcze kilka takich newsów, a sama ruszę z oponami na Warszawę i zrobię zadymę. Jednak nie, spokojnie, kilka głębokich oddechów, troszkę relaksacji, bo gdy emocje szaleją rozum zasypia, a tego nie chcę. Do jutra.

Źródło informacji    
1.    http://polska.newsweek.pl/ks-jacek-miedlar-zakaz-wystapien-publicznych-marsz-onr-bialystok,artykuly,384320,1.html
2.    http://polska.newsweek.pl/mateusz-kijowski-alimenty-kijowski-kod-w-jezioranach-radio-,artykuly,384281,1.html
3.    http://www.rp.pl/Unia-Europejska/160429980-Sueddeutsche-Zeitung-Sejm-chce-rozmawiac-z-Bundestagiem-o-UE.html
4.    http://wyborcza.pl/1,75399,19946529,duzy-spadek-polski-w-swiatowym-rankingu-wolnosci-prasy-29-pozycji.html
5.    http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1658612,1,panstwo-znow-rzuca-gornictwu-kolo-ratunkowe-i-efekt-znow-moze-byc-mizerny.read