Polska na widelcu czyli przegląd prasy zagranicznej

Przedstawiamy informacje z prasy amerykańskiej i australijskiej o sytuacji w Polsce. Interesujący jest dobór tematów, który zajmuje tamtych czytelników. Ciekawe jest porównanie naszych ocen z punktem widzenia zza oceanu. Przegląd prasy przygotował KOD z USA a otrzymaliśmy go za pośrednictwem Tamary Olszewskiej z Poznania. Dziękujemy i mamy nadzieję na następne.

Media amerykańskie o Polsce.  
1.    Puszcza Białowieska jest głównym tematem wyników badań przeprowadzonych przez prof Serguei Saavedra z Departamentu Inżynierii Lądowej i Środowiska w MIT we współpracy z zespołem europejskich ekologów i opublikowanych jako główny artykuł w kwietniowym wydaniu magazynu Ecology wydawanym przez The Ecological Society of America. Badania wskazują, że duże antropogeniczne zmiany, takie jak masowa wycinka, mogą wywierać poważne, negatywne skutki na równowadze całego systemu ekologicznego ponieważ relacje między drapieżnikami i ich ofiarami są ściśle związane z naturalnym środowiskiem w którym żyją.  Puszcza Białowieska jest ostatnią dziewiczą puszczą w tej części Europy i jej złożoność jak też warunki klimatyczne w rożnych porach roku tworzą wielką różnorodność środowiska. Badacze pokazują, że uwarunkowane porami roku zmiany we wzajemnym oddziaływaniu rożnych gatunków pomagają zminimalizować efekty tych sezonowych zmian. Badania przeprawdzone przez prof Saanedra i jego zespół są kluczowe dla pokazania jak ważne są stosunki pomiędzy drapieżnikami i ich zdobyczą dla egzystencji całego systemu ekologicznego. Badania te dodają kolejny argument w walce przeciwko wymieraniu gatunków.
http://news.mit.edu/2016/research-sheds-light-on-delicate-forest-biodiversity-0411

2.    Parlament Europejski stwierdził w środę że "praktyczny paraliż" polskiego Trybunału Konstytucyjnego stworzył zagrożenie dla demokracji, praw człowieka i porządku prawnego, przyłączając sie do zdania krytyków rządu w Warszawie. Rezolucja została przegłosowana wiekszością 513 głosów za, przy 142 głosach przeciw. Rezolucja nawołuje rząd polski, aby zastosował sie do orzeczeń Trybunału i wzywa Komisję Europejska do podjęcia legalnych środków, jeśli rząd w Warszawie tego nie uczyni. Warszawa obwinia partie opozycyjne o nacisk na Parlament Europejski w sprawie głosowania w tej sprawie. Rzecznik polskiego rzadu stwierdził ze Parlament Europejski uchwał rezolucję przeciwko narodowi polskiemu.
http://www.reuters.com/article/us-poland-eu-parliament-idUSKCN0XA1BH

3.    Następna wyprzedaż polskich obligacji. Tym razem są to 20-letnie euro-obligacje o wartosci ponad 2 miliardów PLN. Rząd Szydło zadłuża po cichu Polskę, aby kontynuować swoje chore rozdawnictwo naszych wspólnych pieniedzy. Odbywa się to 2 tygodnie po poprzedniej dużej wyprzedaży 10-letnich obligacji o wartości ponad $1,75 miliarda dolarów (ponad 6,5 miliardów PLN)
http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-04-13/poland-returns-with-sale-of-euro-bonds-as-downgrade-shock-ebbs

4.    Sprzeciw wobec planow wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji  wyraziły w swoim liście otwartym byłe pierwsze damy Polski: Danuta Wałęsa, Jolanta Kwaśniewska i Anna Komorowska.  Proponowane zmiany idą w kierunku calkowitego wykluczenia dopuszczalności przerywania ciąży. Tylko aborcja w celu uratowania życia matki byłaby dopuszczalna. “Każda aborcja to tragedia. Ale nie wolno nam pogłębiać dramatu kobiet zmuszając je do rodzenia dziecka poczętego poprzez gwałt albo poddawać ryzyku życie i zdrowie tych kobiet lub ich dzieci”, cytuje byle prezydentowe gazeta. “Niektorzy liberalni czlonkowie parlamentu wezwali żonę obecnego konserwatywnego prezydenta Andrzeja Dudy aby ta zajęła w tej sprawie stanowisko” – relacjonuje dalej The Siver Times – “lecz Kancelaria Prezydenta odpowiedziala, ze Pierwsza Dama nie będzie w tej sprawie się wypowiadać.” Wspomina też, ze przeciez nawet sama Maria Kaczynska, która zginęła wraz z mężem w katastrofie smoleńskiej w 2010, wyrażała w przeszłości sprzeciw wobec planów zaostrzenia przepisów o aborcji.  
http://sivertimes.com/poland-the-old-wives-presidents-defend-the-threatened-right-to-abortion/23410

5.    Stanowcze zaniepokojenie inwestorów rozwojem sytuacji politycznej w Polsce.
"Każde spotkanie zaczynaliśmy od dyskusji na temat polskiej polityki", mówi James Chapman, szef europejskich rynków kapitałowych w firmie usług inwestycyjnych. "Istnieje wiele pytań," dodaje. "Pojawiła się niewielka chmura na tle błękitnego nieba, które było wczesniej." Aczkolwiek inwestorzy na razie nie są zaniepokojeni sytuacją ekonomiczną w Polsce i generalnie polityka nie ma znaczącego wpływu na rynki finansowe, to jednak analitycy intensywnie przyglądają się poczynaniom rządu polskiego. Pewne decyzje polityczne mają i będą miały znaczący wpływ na stabilność finansową rynków. A w inwestycjach długoterminowych najważniejsza jest właśnie stabilność, a nie ferment polityczny serwowany obecnie przez rządzących. Rynek inwestycyjny w Polsce stanowił prawie połowę całej sumy inwestycji w nieruchomości w całej Europie Środkowej i Wschodniej w ubiegłym roku, co podkreśla jego znaczenie dla regionu.
"Mamy nadzieję, że w rządzie są jednak rozsądne głosy, które będą odradzały działania, które mogą odepchnąć od Polski i zniechęcić międzynarodową społeczność finansową."
http://www.ft.com/intl/cms/s/0/5f3773b2-f034-11e5-9f20-c3a047354386.html#axzz45aFWLreK

6.    Jak nas (Polskę) widzą w krainie kangurów:
Artykuł poświęcony obchodom 6 rocznicy katastrofy smoleńskiej. Jednak w głownej tezie przebijają się kłamliwe słowa PiS: "Główną różnicą w porównianiu do poprzednich lat jest to, że tym razem polski prezydent i premier uczestniczą w obchodzach" Beata Mazurek, rzecznik klubu parlamentarnego PiS, powiedziała przez telefon w piątek. "Najważniejsi przywódcy Polski zginęli w Smoleńsku, a do tej pory władze działając tak, jakby tego nikt nie zauważył."(...) Niedzielny marsz, postrzegany jako wyraz poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości, promującej eurosceptyczną, prorodzinną politykę może przyćmić swoim ogromem tegoroczne protesty polskich grup opozycyjnych, które przeciwstawiają się gruntownym zmianom w sądach i innych czołowych instytucjach prowadzonym przez PiS. Zmiany te również krytykowane są przez innych członków Unii Europejskiej i urzędników amerykańskich wskazujących na zagrożenia dla demokracji.(...) Dalej jest informacja, że PiS odrzucił wnioski z dwóch oddzielnych badań Polski i Rosji, które pokazują, że przyczyną katastrofy były błędy pilotów polskiej załogi, próbującej lądować w gęstej mgle w Smoleńsku. Minister obrony Antoni Macierewicz powiedział w ubiegłym miesiącu, że bomba na pokładzie mogła być przyczyną katastrofy. Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział "wSieci" w styczniu, że Rosja miała "coś do ukrycia", ponieważ odmówiono Polsce dostęp do dowodów i nie oddano wraku.
http://www.smh.com.au/world/crash-remembered-by-polish-leadership-that-scorns-smolensk-story-20160410-go328x.html