Przegląd prasy krajowej - 13.05.16

Prasówka  Tamara Olszewska

13.05.2016

Stare przysłowie mówi – dać małpie brzytwę a głupiemu władzę. I tym optymistycznym stwierdzeniem zaczynamy naszą wędrówkę po newsach

1.Jarosław Kaczyński bardzo dba o nasze morale. Nawet, jeśli to wbrew naszej woli, chce nas uszczęśliwić  prawdą, jaka powinna nas oślepiać z ekranu telewizora i prasy. Ekspert nad ekspertami, geniusz nad geniuszami ma już swój misterny plan. Zmusić zagranicznych właścicieli mediów do sprzedaży swoich udziałów. Wreszcie będzie tylko narodowo, po katolicku i po pisowsku.  Różne słowa cisną mi się na usta, ale są tak niecenzuralne, że się wstrzymam. Oj prezesie, ależ się Tobie zbiera. Profesor Bartoszewski wiedział, co robi, mówić o pisomatołkach.  To rzeczywiście zupełnie nowa kategoria polityków specjalnej troski. Pech tylko, że na własnej skórze musimy się o tym przekonać.

2. Dobra zmiana zbiera już swoje „dobre” żniwo. Wzrost PKB w 1 kwartale jest zdecydowanie poniżej zakładanego, choć wzrósł o 3%, a według niektórych nawet o 3,5%. GUS podał, że jednak realnie zmniejszył się o 0,1% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Zdaje się, że marzyło nam się San Francisco, a zostało tylko ściernisko. Jak tak dalej pisowska zmiana będzie się turlać  po naszej gospodarce to wylądujemy w kretowisku, czego ani sobie ani Wam nie życzę.

3. Wszyscy z zapartym tchem czekamy na decyzję ratingową  Agencji Moodys. Władza już się przygotowuje, by, jakby co, to iść ostro w zaparte. Oceny jeszcze nie znamy, ale już przygotowana jest lista winnych tej sytuacji. Już posłowie, od najmniejszego do największego, ostro ćwiczą formułki z listu prezesa, żeby w odpowiedniej chwili wyskoczyć przed szereg, dorwać dziennikarzy i odklepać jak mantrę podane regułki. Panowie gotowi do startu? Kto pierwszy ten zasłuży na uścisk dłoni szefa i może w nagrodę dostanie miejsce w kolejnej komisji sejmowej?  Macie jakiegoś faworyta w tym wyścigu?

4. Beata Kempa znowu w akcji., Długo myślała, jak tutaj dowalić KODowi i opozycja, aż wymyśliła. Właśnie w Polskę poszła dyrektywa, by pracownicy  administracji rządowej odpracowali wolny piątek 27 maja  4 czerwca.  Świetnie to rozumiem. Boże Ciało jest najważniejszym świętem polskiej państwowości, więc trzeba dać ludziom prawo, by mogli je dłużej świętować. Będą się modlić, chwalić imię Pana na licznych mszach, pielgrzymować, grillować na działkach, ostro drinkować lub święcić święto  wielkimi ilościami browara. A 4 czerwca niech zasuwają do pracy, bo przecież ten dzień niczym nie różni się od pozostałych. Jakieś tam częściowo wolne wybory, upadek PRL. Gdyby to zwycięstwa kaczyzmu nad resztą świata to warto byłoby celebrować, ale tak? Do roboty panowie i panie. Do roboty….

5. W Gazecie Polskiej niezwykle ciekawy wywiad z profesorem Andrzejem Nowakiem. Pan profesor od lat publikuje w mediach prawicowych i związany jest bardzo emocjonalnie z obecną władzą, co bardzo dobrze świadczy o jego obiektywizmie i typowym dla historyka dystansie. Jeśli więc mówi, że ci porządni Polacy nie mogą porozumieć się z tymi, co Polski nienawidzą to ja mu wierzę. Wierzę mu, gdy nawołuje do zgody narodowej, piętnując jednocześnie tą nieliczną grupkę, która nie pasuje. Wierzę mu na słowo, bo całego wywiadu nie przeczytałam.  Trudno, błagam o wybaczenie, ale nie dałam rady.

6. Beata Szydło wreszcie w Watykanie. Zdaje się, że to najważniejsza wizyta pani premier. Mogła spokojnie pomodlić się nad grobem Jana Pawła II i spotkać z papieżem Franciszkiem. Myślę, że odetchnęła z ulgą, bo żaden grom jej nie strzelił za kłamstwa i genialną politykę wobec Polski. Czyżby Pan w Niebiesiech był tak tolerancyjny i wyrozumiały? Czy to jednak kwestia Jego  przepracowania lub przeoczenia? Jedno pewne, Szydło wizytę przetrwała, pogadała z kim trzeba i do tego tak słodko wyglądała w tej chusteczce na głowie. Wróci teraz do kraju taka uduchowiona, przepełniona duchem bożym i da nam popalić. Oj da….

           *

Co byśmy zrobili, gdyby tyle się nie działo? Oj trudno byłoby nam przetrwać. Wyobrażacie sobie tę nudę na łonie natury, z książką w ręce lub na spotkaniu ze znajomymi? Dziękuję prezesie, że tak dbasz, by moje życie było pełne emocji, różnych zwrotów akcji i gnało do przodu jak szalone. Do jutra

Źródło informacji
1.    http://wyborcza.pl/1,75398,20065402,repolonizacja-mediow-krok-po-kroku-co-planuje-pis.html
2.    http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/pkb-w-pierwszym-kwartale-wzroslo-o-3-proc,643355.html
3.    http://polska.newsweek.pl/moodys-i-sprawa-ratingu-polski-kogo-obwini-pis-,artykuly,385505,1.html
4.    http://wyborcza.pl/1,75398,20065447,urzednicy-odpracuja-27-maja-w-dniu-marszu-kod-u-zdecydowala.html
5.    http://www.gazetapolska.pl/34473-w-rzeczypospolitej-polskiej-nie-moze-byc-pogardy-dla-polski
6.    http://wyborcza.pl/1,75399,20066997,beata-szydlo-z-pierwsza-wizyta-w-watykanie-papiez-franciszek.html