Odczarowywanie rzeczywistości

Przyczwartkowe odczarowywanie rzeczywistości...

Piotr Grzymski

Za młodu - wzrastając w takim a nie innym środowisku, gdzie reglamentowano telewizję dla dzieci nie tylko z powodów ideologicznych, ale także dlatego, że od kiedy pamiętam telewizja miała w domu status bardzo rzadko wlączanego pudła z niską dośc rozrywką, zamiast tego było mnóstwo książek i albumów do wyboru, były przyrządy kreślarskie dziadka i ojca w magicznych szufladach, były rozmowy przy brydżu rodzinnym, które podsłuchiwałem spod stołu, itd, itp, etc - zachodziłem w głowę, jak to możliwe, żeby tacy ewidentni imbecyle i kabotyni jak Hitler czy Mussolini czy Stalin mogli zdobyć tak wielką władzę.
Teraz to wiem - oglądam ten proces na własne oczy. Nie boję się, bo strach to strata czasu i instynkt raczej przeciwskuteczny z punktu widzenia rozumu, natomiast jestem niemożebnie wkurwiony. Na tę stratę czasu. Na to drobienie w miejscu, kiedy można iść przed siebie i poznawać świat, na to nieustanne tłumaczenie ewidentnym tłukom, że dwa plus dwa to cztery w naszej ludzkiej przestrzeni euklidesowej, a nie dwadzieścia dwa czy ile komu akurat pasuje ...
Jak się okazuje - co innego wiedzieć to z książek historycznych, co innego oglądać na własne oczy - im większy kretyn i kabotyn, tym ma większe wzięcie wśród - jak widać, na całym świecie jest podobnie - aktywnej i głosujacej większości, równie kretyńskiej i kabotyńskiej, a do tego kunktatorskiej, konwencjonalnej, konformistycznej i oportunistycznej. Cóż, sądząc po rankingach najpopoularniejszych popowych filmów, książek czy gier albo 'artystów' estradowych, faktycznie chyba tak jest, że dzisiejsi 'ludowi' politycy to po prostu wierne odbicie co najmniej połowy ludzkości.
Ja bym nieśmiało zasugerował uczonym, może warto byłoby jednak nieco zniuansować rodzinę naczelnych, z homo sapiens sapiens wydzielić by może homo semisapiens ludens, albo jakoś tak? I na tej podstawie pozbawić ten ostatni prawa głosu? A dać go na przykład Bonobo?
Takie sobie przyczwartkowe odczarowywanie rzeczywistości ;)
Dzień dobry