KOD TO MY - Agnieszka Mielewczyk

Agnieszka Mielewczyk - KOD to MY. Gdyby nie my, nie wierzyłabym już, że wartości są trwałe a wspólnota, empatia, tolerancja to nie puste frazesy.

Z KODem jestem od stycznia 2016, wpadłam w środek organizacji czegoś, z czego nie do końca zdawałam sobie jeszcze sprawę, zbierałam podpisy w obronie Trybunału Konstytucyjnego. Intuicyjnie czułam, że to jest to, czego potrzebuję w obliczu porażki władz niedoskonałych, ale jednak demokratycznych, dających gwarancję prawa do odmienności. I spotkałam ludzi, o jakich każdy może w życiu pomarzyć.

Robię swoje. Mam cel. I mam motywację. Długa droga przed nami, ale wierzę, że razem damy radę.

Autor zdjęć i pomysł Andrzej Gaj

Czytaj więcej: KOD TO MY - Agnieszka Mielewczyk

KOD TO MY - Witold Modrzyński

Witold Modrzyński - 42 lata, ojciec dwójki wspaniałych dzieci i opiekun „owczarka kaszubskiego” zwanego potocznie kundelkiem( suczka) i zaadoptowanego kota -:) Jestem w związku z żoną Ola, moją jedyną miłością życia od 1992 roku , najpierw jako nie mąż , a od 1997 roku jako mąż -:)

W KOD jestem od samego początku, tzn. od listopada 2015 roku. Zapisałem się na grupę FB następnego dnia po powstaniu KOD. Aktualnie czynnie staram się pomagać i działać w kilku naszych grupach. Nigdy wcześniej nie angażowałem się w politykę, chodziłem na wybory, obserwowałem co się dzieje na świecie, ale osobiście nie angażowałem się w żadne sprawy. Nie czułem takiej potrzeby. Jednak po wyborach w 2015 roku, jak zobaczyłem z jaką butą, siłą, nieliczeniem się z nikim, PIS wkracza i próbuje zmienić nasze życie i nasz kraj poczułem, że coś muszę zrobić, nie mogę tak tego zostawić i wtedy pojawił się KOD.

Nie jestem ślepym obrońcą zmian od 1989 rok w Polsce. Uważam, że nie wszystko funkcjonowało dobrze, oczywiście były błędy, były spory, ale to nie powód , żeby to wszystko niszczyć tak jak robi to aktualnie partia rządząca.

Jestem za tym, żeby każdy z nas miał prawo żyć tak jak chce i żeby nikt nie miał prawa oceniać nas za nasze życie i za nasze podjęte decyzje życiowe. To my decydujmy o własnym życiu, a nie jakaś partia, jacyś ludzie...Wierzę, że uda nam się odsunąć PIS od władzy, ale zarazem będziemy mieli pomysł jak zabezpieczyć się na przyszłość przed takimi dyktatorskimi zapędami niektórych ludzi.

Nie zgadzam się na niszczenie wszystkiego co udało nam się jako naród wypracować od 1989 roku.

Nie zgadzam się na osłabienie pozycji Polski w UE i na świecie.

Nie zgadzam się na zniszczenie TK.

Nie zgadzam się na zniszczenie trójpodziału władzy.

Nie zgadzam się na powolne wyprowadzanie nas ze świata zachodniego, UE.

Nie zgadzam się na demolowanie naszego systemu nauczania.

Nie zgadzam się na dzielenie nas Polaków.

Nie zgadzam się na obrażanie, wyzywanie inaczej myślących niż PIS.

Nie zgadzam się na propagandowe media publiczne.

Nie zgadzam się na niszczenie naszej przyrody.

Nie zgadzam się na zawłaszczanie państwa przez PIS.

Nie zgadzam się na wpływ polskiego kościoła katolickiego w politykę.

Nie zgadzam się na szerzenie lęku przed obcymi i inaczej myślącymi.

Nie zgadzam się na odradzanie się i wspieranie ruchów nacjonalistycznych w Polsce, jak chociażby ONR i wspieraniu przez rząd i kościół tzw. Kiboli.

Autor zdjęć i pomysł Andrzej Gaj

Czytaj więcej: KOD TO MY - Witold Modrzyński

KOD TO MY - Marcin Andrószowski

Marcin Andrószowski - Z KODEM jestem od ponad roku.

Przez ten okres wiele się działo. Poznałem wielu wartościowych ludzi, którzy tak jak ja sprzeciwiają się temu co wyrabia partia rządząca.

Wkurza mnie to, że PiS ma czelność mieszać się w naszą wolność na wszystkich płaszczyznach. Wkurza mnie niekompetencja i obsadzanie stanowisk ludźmi niedoświadczonymi. Wkurza mnie spychanie Polski na szary koniec Europy. Wkurza mnie to, że nasze społeczeństwo tak mało o nas wie, czym naprawdę jesteśmy.

Dlatego w KOD zaangażowałem się w akcję Zakodowane powiaty gdzie naszym celem jest pogłębianie wiedzy o naszym Ruchu, tworzenie nowych struktur tam gdzie ich nie ma. Od początku jestem w straży gdzie tworzymy zgrany zespół .

Lubię gdy coś się dzieje a w KOD tego nie brakuje i miło jest mieć tych wszystkich ludzi obok siebie.

Podoba mi się że tak różnimy a jednocześnie potrafimy stanąć ramię w ramię we wspólnym działaniu dla dobra nas wszystkich, dla Polski abyśmy mogli być znów z niej być dumni.

Autor zdjęć i pomysł Andrzej Gaj

Czytaj więcej: KOD TO MY - Marcin Andrószowski

KOD TO MY - Zofia Szulc

Zofia Szulc - "Bardzo mi się podoba cykl Andrzeja Gaja KOD to My.

KOD to dla mnie ludzie i wspólna sprawa. Nie polityka i przywódcy, których nie znałam jak przystępowałam. Pamiętam 13 grudnia 2015....deszcz i żółtą kamizelkę, z której byłam strasznie dumna . Dzięki Piotrowi Czaplińskiemu, niesamowitemu człowiekowi z wielkim darem zjednywania ludzi, bardzo szybko i mocno włączyłam się w działalność.

W krótkim czasie poznałam wielu wspaniałych ludzi, którzy zaimponowali mi swoją energią, zaangażowaniem, poświęceniem. Byliśmy prawie jak rodzina.

Teraz po roku znam wreszcie ich imiona i ogromnie dziękuję za wspólną pracę."

Autor zdjęć i pomysł Andrzej Gaj

Czytaj więcej: KOD TO MY - Zofia Szulc

KOD TO MY - Maja Augustynek

Maja Augustynek - Gdynianka, lat 35. W KOD od pierwszego lub drugiego dnia. Zrobię co w mojej mocy, aby w Polsce nikt, żaden człowiek, żadna instytucja kultury czy nauki, nie była poddawana naciskom politycznym. Chcę Polski, w której stanowiska decyzyjne zajmują osoby kompetentne - nie wyłącznie umocowane partyjnie. Chcę Polski, w której panuje wolność słowa, w której jednoznacznie przeciwstawiamy się wykluczeniom i agresji. Chcę Polski, na którą zwykły szary obywatel ma wpływ i o którą może zadbać - to nasze wspólne dobro. Chcę Polski, w której spieramy się z szacunkiem i szukamy rozwiązań najlepszych dla wszystkich.

Dlatego jestem w KOD. Bo chcę tego wszystkiego i nie umiem siedzieć z założonymi rękami i czekać, aż będzie mi dane.

Autor zdjęć i pomysł Andrzej Gaj

Czytaj więcej: KOD TO MY - Maja Augustynek