"Filmoteka Demokracji" juz działa - pierwszy pokaz w Starogardzie Gdańskim

Zgodnie z planem w niedzielne popołudnie odbył się pierwszy seans klubu dyskusyjno – filmowego „Filmoteka Demokracji”. Inauguracja odbyła się w Starogardzie Gdańskim a projekcja filmu „Defilada” Andrzeja Fidyka wzbogacona została dodatkowo wykładem pana Ryszarda Grądmana „Propaganda III Rzeszy”. Po filmie odbyła się interesująca dyskusja, widzowie zastanawiali się nad perspektywami stojącymi przed Koreą Północną. Dyskutanci zwracali uwagę na powszechnie obowiązująca indoktrynację towarzyszącą Koreańczykom praktycznie od urodzenia, poprzez dzieciństwo aż do wieku dojrzałego. Wielu widzów zwracało także uwagę na to, że edukacja w Korei stanowi jedno z podstawowych narzędzi sprawowania władzy i kształtowania posłuszeństwa Obywateli.

Korzystając z inauguracji pracy klubu rozmawialiśmy z Iloną Kulikowską, jedną z organizatorek „Filmoteki Demokracji”:

- Gratulujemy udanego początku, liczba widzów i ciekawa dyskusja po seansie pozwala stwierdzić, że był to strzał w dziesiątkę. W tym miejscu wypadałoby zapytać jakie plany macie na przyszłość i co nas czeka w „Filmotece Demokracji’ ?

- Oczywiście wszystko zależy od pieniędzy. „Filmoteka Demokracji’ to inicjatywa członków Komitetu Obrony Demokracji. Jest to przedsięwzięcie niekomercyjne i jako takie musi się opierać głównie o dobrą wolę ludzi i organizacji, do których zwracamy się o pomoc przy realizacji tego projektu. Na dziś mamy potwierdzone 4 miejsca seansów. Oprócz Starogardu Gdańskiego jest Gdynia - 19 kwietnia w restauracji Coco w Centrum Gemini o 19.00 i dwa miejsca w Gdańsku – Kinoport CSW Łaźnia o 19.00 26 kwietnia i Stogi 28 kwietnia w Bibliotece Społecznej na ulicy Hożej 14 o godzinie 18.00. Jeśli otrzymamy potwierdzenie ze strony Biblioteki Oliwskiej to byłoby piąte miejsce w okresie kwiecień – czerwiec. Do tego na pewno dojdą jeszcze jakieś powiaty ale o tym nie mogę jeszcze powiedzieć w sposób bardziej konkretny.

- A jaki repertuar przewidujecie ?

- W kwietniu w wymienionych lokalizacjach będzie „Defilada” A. Fidyka, w maju film „Mefisto” zaś w czerwcu prawdopodobnie „Boski” lub „Lewiatan”

- Kto uczestniczy lub kto będzie uczestniczył w Waszych projekcjach ?

- Założenia są takie aby widzowie wywodzili się z ze społeczności lokalnej z terenu, na którym znajduje się ośrodek organizujący seans. Rzecz jasna drzwi są szeroko otwarte i w naszych spotkaniach może uczestniczyć każdy chętny. Korzystamy tu skwapliwie z możliwości promocyjnych ośrodków, które dają nam gościnę. Każdy z nich przecież ma też klientelę, która korzysta z ich oferty na co dzień. Nie ma żadnych przeszkód aby to właśnie oni byli także naszymi widzami.

- Życzymy zatem powodzenia w realizacji Waszych planów i dziękujemy za rozmowę.