Filmoteka Demokracji - start sezonu 2016/2017

Nowa edycja Filmoteki Demokracji już 6 października !

W nowej formule sezon 2016/2017 Filmoteka Demokracji otwiera pierwszą debatą ilustrowaną dwoma filmami dokumentalnymi:

 

FILMOTEKA DEMOKRACJI dla MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ

Debata "Jak rozmawiać o wojnie?"

_________________________________________________________________________________

6 października o godz. 18 w Auli 1.47 Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bażyńskiego, w ramach projektu "Filmoteka Demokracji" odbędzie się spotkanie „Jak rozmawiać o wojnie?”.

Spotkanie będzie otwarte dla publiczności i będzie miało formę debaty ilustrowanej fragmentami dwóch filmów dokumentalnych: "War neuroses: Netley Hospital,1917" (1918) i "Let There Be Light" (1946) opowiadających o skutkach wojny jakie dotykają walczących na froncie żołnierzy pokazując proces ich leczenia.

Projekcja filmowa poprzedzona będzie prelekcją przeprowadzoną przez Zastępcę Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej pana Janusza Marszalca.

Debata jaka odbędzie się po filmach będzie moderowana przez profesora filmoznawstwa Mirosława Przylipiaka i opierać będzie się na pytaniach:

  • Jak pokazywać wojnę, jak rozmawiać o wojnie?
  • Historia a polityka – niebezpieczne związki?

 

Wydarzenie zdobyło patronat Muzeum II Wojny Światowej.

________________________________________________________________________________

„Filmoteka Demokracji” to projekt edukacyjny przygotowywany przez grupę wolontariuszy współpracujących z Towarzystwem Edukacyjnym "Wiedza Powszechna" skierowany do osób dorosłych ujęty w atrakcyjnej, odpowiadającej na współczesne standardy formie. Celem projektu jest budowanie społeczeństwa otwartego poprzez inspirowanie debaty na temat podstawowych problemów nurtujących współczesne życie społeczne.

Projekt realizowany jest poprzez cykl niekomercyjnych spotkań. Każde z nich rozpoczyna się filmem dokumentalnym bądź fabularnym, po którym następuje dyskusja. W spotkaniach uczestniczą zaproszeni goście: twórcy filmu, specjaliści od poruszanych zagadnień.

Dlaczego projekt jest ważny?

Od kilku lat można zauważyć niepojące zjawisko polaryzacji społeczeństwa w obszarze światopoglądowym. Wiele osób zaczęło traktować tych, którzy mają inne poglądy nie tylko jak „przeciwników”, ale wręcz wrogów. Dyskusja straciła ludzką twarz. Spory i różnice zdań przeniosły się do internetu, przez co poziom dyskusji jest niski i podszyty agresją, pogardą i brakiem poszanowania opinii oponenta. Brakuje dobrych wzorców, a kultura rozmowy czy argumentacji także podupadła. Stworzenie miejsca, gdzie będzie można wymienić się poglądami bezpośrednio, przy jednoczesnym stworzeniu bardziej neutralnej płaszczyzny intelektualnej, jaką stanowić będzie materiał filmowy, może być małym krokiem do zmiany standardów dyskutowania.

Jednocześnie w ostatnim czasie możemy zaobserwować znaczne zwiększenie się aktywności obywatelskiej osób, które do tej pory ograniczały swoje funkcjonowanie w sferze publicznej do udziału w akcie wyborczym. Stanowi to szansę na wzmocnienie się świadomości obywateli i budowanie społeczeństwa obywatelskiego – osób świadomych swoich praw, możliwości wpływania na władze różnego szczebla, na swoją przestrzeń, mających wiedzę z zakresu kształtowania się procesów demokratycznych i ich oddziaływania na życie każdego z nas. Pojawienie się takiego miejsca, gdzie pojawią się różne głosy, pozwoli przyczynić się do zmniejszania polaryzacji i radykalizacji sądów.

Wiosną 2016 roku "Filmoteka Demokracji" zrealizowała 18 spotkań w 6 miejscach(Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Starogard Gdański, Hel, Wejherowo) z trzema tytułami filmowymi ("Defilada" Fidyka, "Mefisto" Szabo, "Boski" Sorrentino).

Sezon jesienny rozpoczyna 6 października debatą realizowaną wspólnie z Muzeum II Wojny Światowej.

Od listopada 2016 planowanych jest 27 spotkań - debat ilustrowanych filmem, w 3 lokalizacjach (Gdańsk, Gdynia, Sopot) opartych na poniższych problemach: Pojęcie narodu we współczesnej Europie, Wartości europejskie, Emigracja, Pojęcie polityki historycznej, Rozliczenie z PRL-em, Tożsamość seksualnej, (Eko)Terroryzm, Antysemityzm, Manipulacja medialna.

___________________________________________________________________________

Ilona Kulikowska

koordynator projektu "Filmoteka Demokracji"

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 601 28 76 18