Filmoteka Demokracji - start sezonu 2016/2017

Nowa edycja Filmoteki Demokracji już 6 października !

W nowej formule sezon 2016/2017 Filmoteka Demokracji otwiera pierwszą debatą ilustrowaną dwoma filmami dokumentalnymi:

 

FILMOTEKA DEMOKRACJI dla MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ

Debata "Jak rozmawiać o wojnie?"

_________________________________________________________________________________

6 października o godz. 18 w Auli 1.47 Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bażyńskiego, w ramach projektu "Filmoteka Demokracji" odbędzie się spotkanie „Jak rozmawiać o wojnie?”.

Spotkanie będzie otwarte dla publiczności i będzie miało formę debaty ilustrowanej fragmentami dwóch filmów dokumentalnych: "War neuroses: Netley Hospital,1917" (1918) i "Let There Be Light" (1946) opowiadających o skutkach wojny jakie dotykają walczących na froncie żołnierzy pokazując proces ich leczenia.

Projekcja filmowa poprzedzona będzie prelekcją przeprowadzoną przez Zastępcę Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej pana Janusza Marszalca.

Debata jaka odbędzie się po filmach będzie moderowana przez profesora filmoznawstwa Mirosława Przylipiaka i opierać będzie się na pytaniach:

  • Jak pokazywać wojnę, jak rozmawiać o wojnie?
  • Historia a polityka – niebezpieczne związki?

 

Wydarzenie zdobyło patronat Muzeum II Wojny Światowej.

Czytaj więcej: Filmoteka Demokracji - start sezonu 2016/2017

Filmoteka Demokracji - seanse w czerwcu.

Przed nami kolejne seanse Klubu Dyskusyjnego Filmoteka Demokracji. Tym razem będzie to włoski film pod tytułem "Boski" w reżyserii Paolo Sorrentino.

Jak zwykle po seansach zapraszamy na dyskusję o filmie i o problemach jakie nasunęły się po obejrzeniu projekcji.

Zapraszamy !

Filmoteka Demokracji - "Mefisto" reż. Istvan Szabo

 

12 Maja 2016 w Gdańsku – Stogach w bibliotece społecznej przy ulicy Hożej odbędzie się drugi seans filmowy w ramach Klubu Dyskusyjnego Filmoteki Demokracji. Tym razem wyświetlany będzie znakomity film węgierskiego reżysera Istvana Szabo pod tytułem „Mefisto”. Jest to opowieść o wzajemnym przenikaniu się sztuki i polityki. Film Istvana Szabo we wstrząsający sposób opowiada historię prowincjonalnego aktora, który w czasach nazizmu osiąga wielki sukces artystyczny, płacąc za to jednak straszliwą cenę.

Czytaj więcej: Filmoteka Demokracji - "Mefisto" reż. Istvan Szabo

Repertuar Filmoteki Demokracji na maj 2016.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami przedstawiamy cały plan Klubu Dyskusyjnego Filmoteka Demokracji w maju tego roku.

Przedstawiany będzie film Istvana Szabo "Mefisto". Jak stało się zwyczajem po każdej projekcji będzie czas na swobodną dyskusję i wymianę poglądów dotyczącą w głównej mierze tematyki poruszanej w filmie ale także, w nawiązaniu do niego, innym problemom dnia dzisiejszego, które widzowie uznają za ważne.

Serdecznie zapraszamy na projekcje !

Jednocześnie zapraszamy Państwa także do odwiedzin strony  http://filmotekademokracji.pl/.

"Filmoteka Demokracji" juz działa - pierwszy pokaz w Starogardzie Gdańskim

Zgodnie z planem w niedzielne popołudnie odbył się pierwszy seans klubu dyskusyjno – filmowego „Filmoteka Demokracji”. Inauguracja odbyła się w Starogardzie Gdańskim a projekcja filmu „Defilada” Andrzeja Fidyka wzbogacona została dodatkowo wykładem pana Ryszarda Grądmana „Propaganda III Rzeszy”. Po filmie odbyła się interesująca dyskusja, widzowie zastanawiali się nad perspektywami stojącymi przed Koreą Północną. Dyskutanci zwracali uwagę na powszechnie obowiązująca indoktrynację towarzyszącą Koreańczykom praktycznie od urodzenia, poprzez dzieciństwo aż do wieku dojrzałego. Wielu widzów zwracało także uwagę na to, że edukacja w Korei stanowi jedno z podstawowych narzędzi sprawowania władzy i kształtowania posłuszeństwa Obywateli.

Czytaj więcej: "Filmoteka Demokracji" juz działa - pierwszy pokaz w Starogardzie Gdańskim